Jdi na obsah Jdi na menu
 


Naši mladí borci první v KS starších žáků!!!

19. 10. 2013

V sobotu 19. října 2013 se odehrávala krajská soutěž starších žáků. Letos se pořadatelství zhostili dva oddíly a to Staré Město a Kunovice. Hracím centrem se stal kulturní dům ve Starém Městě. Naše výprava zde vyjela ve složení: Adam Březina, Jakub Husička, Honza Sušeň, Jáchym Karlík, Tomáš Galda a Vojta Valůšek. Jelikož se celého turnaje zúčastnilo osm družstev hrálo se systémem každý s každým, tempem 2x20minut. Protože se turnaj odehrával na pěti deskách a naše výprava přijela v šesti, každé kolo se naši hráči střídali.

Na první desce hrál nejzkušenější náš hráč v týmu Adam Březina. Jelikož byl nejzkušenějším hráčem, nechali jsme mu odehrát  všech sedm utkání, ve kterých získal 4,5 bodu. Jeho hra se mi líbila, až na pár drobností. Asi největší chyba byla v utkání se Zbrojovkou Vsetín, kde jsme potřebovali uhrát celý bod, aby jsme uhráli alespoň remízu v utkání. Adam zde měl jednoduše vyhranou pozici, kdy v koncovce vedl o pěšce, ale nepřišel na tah, kde forzírovaně vyměňoval střelce a dostal by se tak do vyhrané pěšcové koncovky. Tento obrat nezahrál a soupeř poté našel již vynucenou variantu, která šla do remíze. Ale celkově Adamovi patří pochvala, za velmi týmovou hru!!!

Na druhé desce hrál Jakub Husička. Když řeknu, že to byl jeho nejlepší turnaj v životě, tak si myslím, že nepřeháním!!! Kubova hra se mi velmi líbila, samozdřejmě, že chyby se tam najít daly, ale vezměmeto z jiné strany, v mých partiích dělám chyby a ostatní určitě taky dělají chyby, vždyť o chybách vlastně šachy jsou ne?  U Kuby snad vytknout jen zbrklost! Přestože jsem na něho tlačil, ať více přemýšlí, vždy když se dostával do vyhrané pozice, nevydržel a jeho závodnické pudy ho donutily hrát rychleji.  Poté se zbytečně dostavily chyby a hra se komplikovala. Jelikož Kuba hrál první kolo velmi dlouhou partii, druhé kolo jsme ho nechali odpočinout a tak získal 6 bodů ze 6 utkání. Takže na závěr, taktiku kterou jsme si Kubo stanovili spolu v pátek na tréninku vyšla 100%.   Takže ještě jednou musím Kubu pochválit a doufám, že taková šachová zabijácká forma mu vydrží, co možná nejdéle!!!

Na třetí desce hrál Honza Sušeň. Honza odehrál pět utkání, ve kterých získal také 100% tedy 5 bodů. Jeho hra se mi také velmi líbila! Především mě fascinovala jeho rozvážnost a chladnokrevnost, se kterou doslova ničil své soupeře. Kdybych šel do důsledku, chybičky by se zde našly také.  Platí zde to samé, co u Kuby, dávat si pozor na své figurky. Jinak nemůžu nic jiného než jen chválit.

Na čtvrté desce hrál Jáchym Karlík. Jáchym odehrál také pět utkání a získal 4,5 bodu. Jáchym hrál také velmi dobře! Nejvíce drastická partie na moje nervy byla snad partie proti Vsetínu. Jáchym hrál docela vyrovnanou pozici, kdy ve střední hře získal figuru zadarmo! Avšak poté se dostavila nekoncentrovanost a partie se začala Jáchymovi vymykat z prstů. Zprvu udělal Jáchym z vyhrané pozici spíše remízovou, ale poté zahrál věžovou koncovku nepřesně a dostal se do velmi špatné pozice. Na konci soupeř Jáchyma dokonce matil, ale vše zahrál zbrkle a Jáchym jen mohl zírat jaký pat soupeř vykouzlil. Takže když tuto partii uzavřeme, pro soupeře to byla krutá remis, ale celkově si myslím, že oprávněná! Jinak se mi Jáchymovi partie líbily, hezká byla dravost a chuť do hry, kterou předváděl! U Jáchyma se ukázala nevýhody střídaní hráčů, kdy hrál čtyři partie s černými a pouze jednu partii s bílými. 

Na paté desce hrál Tomáš Galda. Tomáš odehrál také dobrý turnaj, ve kterém odehrál pět partií a získal tři body. Velmi se mi líbila jeho rozvážnost a neukvapenost při hře. U Tomáše platí to samé jako u Kuby, Honzy a Jáchyma dávat si pozor čím soupeř hrozí!!! Nejčastější chybou bylo totiž přehlédnutí, či podcenění soupeřových hrozeb.

Posledním naším hráčem byl Vojta Valůšek. Vojta odehrál všech sedm utkání, v týmu musel hrát stabilně totiž jeden mladší hráč, kterého rokově splňoval pouze Vojta. Získal tedy 5 bodů. Vojta hrál také velmi dobré šachy a myslím si, že na jeho roky mu může jeho šachovou kvalitu mnoho hráčů závidět. Velmi se mi líbila jeho dravost, jak jde po královi.  Platí znovu to samé, dávat si pozor na soupeřovy hrozby. Ale tyto chyby jsou nevyhraností a dělají je všichni.

Celkově bych shrnul turnaj jako perfektní. Náš tým si odvezl první místo a už se těší na další souboje v krajském přeboru.  No nezbyde mi nic jiného než jen celkově pochválit celý tým za předvedený výkon.  No a teď hurá do tréninku a dále se zdokonalovat, ať v krajském přeboru patříme mezi ty, kteří budou ti 'obávaní'.

Výsledky můžete studovat: ZDE

Foto: zleva: trenér František Veselský, Vojtěch Valůšek, Jáchym Karlík, Jan Sušeň, Jakub Husička, Adam Březina, Tomáš Galda a trenér Josef Bednařík.

J.B.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář