Jdi na obsah Jdi na menu
 


Smolný den v Osvětímanech!!

11. 1. 2014

V sobotu 11.1.2014se hrály v Osvětimanech první tři kola Kp starších žáků. Hrálo se v místním kinosále. Los na první tři kola byl přívětivý, první kolo Boršice, druhé Slavičín a třetí Kunovice.

Na první desce hrál Kája Vraj. První kolo měl Kája velmi lehkou partii, soupeř mu vlezl do varianty a Kája si jen vybíral, ze které strany soupeře zničí! Druhé kolo již dostal poněkud silnějšího soupeře ze Slavičína. Partie to byla velmi dlouhá a namáhavá. Po celou dobu byla partie spíše v rovnováze, chyby se začaly rojit okolo 10minut do konce partie. Zde Kája hezky vytvořil předmostí na poli d3, ale to mu bylo nakonec k ničemu! Soupeř hrál aktivně a Kája zbytečně ztrácel čas. Když mu zbývalo na hodinách cca. 9 minut udělal obrovskou hrubku a to v podobě ztráty figury jednoduchou taktikou 1. Vxg7+ Kxg7 2. Sxb7 1-0 (nekrytý střelec na b7). Ihned po dohrání se začalo hrát třetí kolo a tak Kája neměl ani čas na přestávečku a ihned nastupoval k další partii. Šlo to poznat! Ihned v zahájení přehlédl ztrátu figury a to v podobě chycení na dámském křídle. Po celou dobu tedy hrál s figurou méně! Soupeř si tuto výhodu nepustil a partii vyhrál. Kája získal tedy 1 bod ze třech utkání.

Na druhé desce hrál Adam Březina. Jeho chuť do tréninku je mizivá a tak se to projevilo i na hře. Adam sice získal nejvíce bodů z našeho týmu, za což mu patří gratulace, ale na kvalitě hry to tak nevypadalo! První kolo Adam prohrál po obrovské hrubce, kdy nastavil jezdce! Druhá partie byla v jeho podání také hrůzná! Soupeř zahrál zahájeni abnormálně špatně a hrál 6x jezdcem v osmi tazích. Adam nasbíral několik temp a vystavěl překrásný střed, ale nechal si sebrat zadarmo středového pika a partie se sunula k prohře. Partie nakonec dospěla do stádia ve střední hře, kdy Adam měl několik piků méně, ale zázračně, nevím ani jak partii dokázal vyhrát! Třetí kolo byla partie asi jeho nejlepší z dnešního dne. Soupeř popletl (neznal) variantu a už v zahájení stál výrazněji hůře. Adam po celou dobu tlačil, což přinášelo ovace. Ke konci partie, kdy měl pozici již plně ve svojí moci podcenil ji a zahrál velmi velkou hrubku, kdyby ji soupeř uviděl, mohl by Adam jen položit krále a smutně odjet domů, soupeř však tento vyhrávající tah jezdcem neviděl a tak Adam pohodově vyhrál!

Na třetí desce hrál Kuba Husička. Jeho dnešní partie byly tak přijít o nervy.  Nejlepší v jeho podání byla asi první partie, kdy soupeř zahrál velmi špatně zahájení a odevzdal Kubovi dvojici střelců. Kuba tuto strategickou výhodu nedokázal zúročit a tak pro jistotu svého silného střelce vyměnil za zdechlinku koně. Partie přešla do remízové koncovky, Kuba však svého soupeře zmátl a získal pika, poté famózně přešel do pěšcové koncovky, kterou vyhrál. Druhá jeho partie byla velmi špatná! Kuba zahrál zajímavě zahájení a ztratil picha. Poté ho však dokázal získat nazpátek. V pozdější střední hře však měl velmi temnou chvilku a ztratil kvalitu s figurou a nechal si dát mat, to vše v rozmezí 5 tahů. Třetí partie byla velmi zajímavá, Kuba již v zahájení ztratil pika, přesto že to nevěděl tato ztráta byla velmi dobrá, kdyby viděl pokračování, které vedlo k trojtahové výhře, škoda. Poté ve střední hře ztratil věž, ale i toto byla velmi dobrá ztráta, která vedla k pozici, kdy by Kuba měl dvě figury na věž toto také neviděl. A vrchol toho všeho byl v pozici, kdy Kuba ji měl dvojtahově vyhranou a vzal remis! Pozice stála takto: Bílý: Kh2, Dc4, p: a2, e3, f2,g3,h3 a černý: Ka8, Db2, p: a7, c2. V této pozici byl na tahu bílý a měl nabídku remi, aniž by se Kuba zeptal, ihned ji vzal, přitom výhra zde je jasná! 1. Dc8+ Db8 2. Dxc2!! a se jasná výhra za bílého! Škoda, Kuba měl určitě na 3 ze 3, ale tak dneska nebylo posvícení, bude příště.

Na čtvrté desce hrál Jáchym Karlík. Jeho první partie byla jistá a přesto, že měl v zahájení pár malých zádrhelů, dokázal ji v pohodě dotáhnout do vítězného konce. Druhá jeho partie měla opačný ráz! Zahájení nezahrál přesně, udělal jsi tzv. oslí uši a nechal tak soupeře již v zahájení přejít do vyrovnané pozice. Ve střední hře, kde se hrála plně vyrovnaná pozice, měl obrovský zkrat a nechal si dát mat, přehlédl tedy jednoduchou nevynucenou jednotažku . 1. Sg4 (po tomto tahu šlo f3, Se2...) Vxd8+ 2.Vxd8 h3 3. Vd1mat. Ale stává se každému, že se nachytá i na lehkou fintu, to b musel být fritz, aby pořád vyhrával. Třetí kolo se přiznám, moc jsem Jáchymovu partii neviděl, takže nemůžu soudit, jak Jáchym nakonec podlehl svému soupeřovi.

Na páté desce hrál náš nejmladší hráč, Vojta Valůšek. Jeho partii byly, jak na houpačce, ale to u těch mladých bývá, chvíli figura navíc  chvíli méně. Vojta by měl dostat největší pochvalu , přestože získal jen 1 bod, jeho partie na jeho věk jsou velmi hezké. Vojta své soupeře hezky přehrává   a prohraje většinou jen proto, že přehlédne nějakou figurku!

Tabulka úspěšnosti
Jméno 1.kolo - Boršice 2. kolo - Slavičín 3. kolo - Kunovice body
1. Karel Vraj 1 0 0 1
2. Adam Březina 0 1 1 2
3. Jakub Husička 1 0 1/2 11/2
4. Jáchym Karlík 1 0 0 1
5. Vojtěch Valůšek 1 0 0 1

 Škoda, dneska jsme měli určitě na víc. Přestože jsme byli ve všech třech utkáních favorité, získali jsme tedy jen tři body a tak příště nás čeká o to těžší práce, aby jsme dohnali bodovou ztrátu. Další trojutkání se uskuteční za 14 dní ve Slavičíně.

 

J.B.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář