Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rodinný den v Ratiboři!

16. 6. 2014

Psalo se datum 14. června 2014, tedy sobota a první větší šachová akce v Ratiboři na programu byla. Tak takto by vypadat úvodní věta k šachové premiéře vypadat mohla. Ano, je to tak. Za námi je první větší šachová událost, která byla součástí Rodinného dne v Ratiboři. Celá akce se konala pod záštitou Obecního úřadu Ratiboř, fary v Ratiboři a oddílu šachu v Hošťálkové. Ředitelem akce byl Jiří Vaculík. V šachové části byla na programu simultánka s bratry Vaculíky a turnaj.

Šachová část se odehrávala na farní zahradě, kde byl při nepřízni počasí nachystán stan, ve kterém by nebyl program narušen. Nakonec se tento ,,kryt'' učastníkům náramně hodil. Jak se tak většinou stává když všechny věci klapají, tak počasí nevydrží. Bylo tomu tak i teď. Zhruba čtvrt hodiny před začátkem se přihnal déšť a né  né přestat! Tento fakt se promítl i na samotné účasti.

I přes menší účast šachová část běžela v plném proudu. Nejdříve se dostala na slovo simultánka, ve které nastoupili bratři Vaculíci. Ale kteří? Jiří a Josef. Prvně jmenovaný
získal se svými soupeři tři body ze sedmi možných a Josef Vaculík získal polovinu možných tedy dva body ze čtyř partií. Rozpis simultánky, tedy výsledky s jednotlivými hráči níže. Pěkný výsledek uhrála také velmi talentovaná hráčka, pozor ještě neregistrovaná, Lenka Vrajová, která uhrála remis s Josefem Vaculíkem. No Lenko, jestli budeš dále soustavně pracovat s Ondrou a Kájou, tak tvůj šachový potenciál se určitě projeví  a nakonec ještě budeš oporou našeho C možná i B a A družstva!  Hezký výsledek uhráli také Kája Vraj  a Martin Čevela oba proti Jiřímu Vaculíkovi.

Výsledky Jiřího Vaculíka:

Šachovnice Jméno bílého Výsledek Jméno černého
1. Vaculík Jiří 1 - 0 Blažek Josef
2. Vaculík Jiří 0 - 1 Surý Jaroslav
3. Veselský František 1 - 0 Vaculík Jiří
4. Vaculík Jiří 1 - 0 Blažek Antonín
5. Valůšek Vojtěch 0 - 1 Vaculík Jiří
6. Vaculík Jiří 0 - 1 Vraj Karel
7. Čevela Martin 1 - 0 Vaculík Jiří
Výsledky Josefa Vaculíka
Šachovnice Jméno bílého Výsledky Jméno černého
1. Vaculík Josef 0 - 1 Bednařík Josef
2. Vaculík Josef 1/2 - 1/2 Vrajová Lenka
3. Vaculík Josef 1 - 0 Vraj Ondra
4. Vaculík Josef 1/2 - 1/2 Halmazňa Jiří

Po ukončení simultánky byl na programu turnaj, kterého se zúčastnilo nakonec jen osm hráčů. Hrálo se tedy tempem 2x5 minut na partii systémem každý s každým. Po celou dobu turnaje dohlížel na hráče také bernlivý dozor dua rozhodčích ve složení Josef Bednařík a mezinárodní rozhodčí Lenka Vrajová!  Tento faktor, že byla v přítomnosti velmi přísná rozhodčí nasvědčil tomu, že po celou dobu nebyl ani jeden spor! Lenko velmi dobře odvedená práce! Turnaj jinak probíhal ve velmi přátelské a vtípkama zpestřené atmosféře. Všichni zúčastnění hráči a diváci dostali během turnaje od pořadatelů občerstvení, což na kvalitě partií určitě přidalo. Po sečtení bodů po sedmém kole se na prvním místě umístil Josef Bednařík se šesti body, který prohrál s Vojtou Valůškem. Na druhém místě s horším pomocným hodnocením se umístil Kája Vraj, který prohrál poslední kolo s právě výše jmenovaným Josefem Bednaříkem, což ho sesadilo z trůnu. Na třetím místě se umístil trenér těchto dvou, vlastně tří hráčů František Veselský. Franta i přes tři nepovedené partie, kde ztratil dámu, získal pěkných 4,5 bodu. Těšit ho však může to, že ztratil body ze svými svěřenci! Další pořadí hráčů je níže v odkaze na chess-results.

Výsledky TURNAJE: Chess-results

Turnaj by se dal celkově zhodnotit jako povedený a pro diváky snad obohacený vtipnými hláškami hráčů. Např. Zase jsem dal dámu! Nebo rozptýlením soupeře, že mu spad čas. No jednoduše řečeno i k hře vážné, kde šachy nekompromistě patří, sranda neodmyslitelně patří.

Po celou dobu bylo hned vedle šachového stanu připravena malá atrakce v podobě větších odlehčených betonových figurek na velké dlážděné šachovnici. Viz fotogalerie.

Po ukončení šachové části, tedy někdy okolo sedmé hodiny byla v Ratiboři na programu pingpongová část. Samozřejmě, že i šachisté si rádi zahrají pinpong. Mladí hráči odjeli domů a složení rodiny Vrajů, Franta Veselský, Jaroslav Surý a Já (Josef Bednařík) jsme přejeli auty do nedalené 100metrů vzdálené sportovní budovy. Jiří Vaculík a Jiří Halmazňa, kteří hráli turnaj v pinci nám nachystali jeden stůl do vedlejší místnosti. Zde jsme měli my šachisté volné pole působnosti. Vytvořili jsme dvojice já s Ondrou Vrajem, pan Surý s Lenkou Vrajovou a Franta Veselský s paní Zubíčkovou, která se k nám přidala, jelikož nás byl lichý počet. No takové srandy jsem si už dlouho neužil. Po celé dvě hodiny, co jsme pinpong hráli, jsem se nepřestal smát a tak to bylo i z ostatními. Také jsem netušil, že Franta i pan Surý i přesto, že údajně nedrželi pingpongovou pálku třicet let v ruce, umí hrát tak dobře pinec. Každopádně takové zpestření bylo pro všechny vítané a zda platí pořekadlo, že smích prodlužuje život…. nebo dvě minuty smíchu je jako dvacet minut běhu, tak nevím kam bych až doběhl!
Celkově bych chtěl poděkovat pořadatelům, za pěkné uspořádání akce. Pomyslnou kaňku na plátně udělalo pouze počasí, ale to nikdo neovlivní.
Pěkné fotky od Jiřího Halmazně můžete zhlédnout: ZDE
J.B.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář